В Україні знову воюють між собою правоохоронні органи. Представники СБУ та ДБР прийшли з обшуками до співробітників НАБУ. Захід уже відреагував. Посли держав Великої сімки висловили занепокоєння діями СБУ проти НАБУ і планують обговорити ці події з керівництвом уряду.
Версія СБУ
СБУ затримали одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова за підозрою у веденні бізнесу в Росії.
За даними слідства, Магамедрасулов, який координує діяльність НАБУ в Дніпропетровській та Запорізькій областях, має контакти з представниками країни-агресора і допомагає своєму батькові-підприємцю вести незаконну торгівлю з РФ.
Стверджується, що Магамедрасулов був посередником “у продажу партій технічної коноплі свого батька” в російський Дагестан. Водночас його батько має російське громадянство, однак Магамедрасулов не вказав цей факт. СБУ та прокуратура також перевіряють інформацію “щодо контактів Магамедрасулова з російськими спецслужбами та передачі їм таємної інформації, зокрема щодо запланованих слідчих дій”.
Крім того, слідство вважає, що затриманий Магамедрасулов “був у тісному контакті” з діючим народним депутатом-біженцем від забороненої партії ОПЗЖ Федором Христенком. СБУ називає Христенка резидентом (старшим агентом) російського ФСБ і стверджує, що він “працював на напрямку посилення російського впливу на НАБУ”. За даними слідства, Христенко налагодив тісні відносини з окремими керівниками НАБУ, серед яких нібито був і Магамедрасулов.
ДБР і ДТП
На тлі обшуків, які СБУ проводить у НАБУ 21 липня, Державне бюро розслідувань повідомило про оголошення підозри трьом співробітникам антикорупційного бюро у вчиненні дорожньо-транспортних пригод і також провело обшуки у представників НАБУ. Нюанс лише в тому, що за даними Української правди, йдеться про аварії, які сталися у 2021 та 2023 роках.
Операції під загрозою?
Одночасно в СБУ повідомили, що розпочали комплексну перевірку дотримання законодавства про державну таємницю у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі.
За даними САП і НАБУ це загрожує тим, що співробітники Служби безпеки України отримували доступ до інформації про всі негласні та оперативні заходи, а також спецоперації, які проводять НАБУ і САП. “Перевірка СБУ не передбачає ознайомлення з вмістом таких документів у цілому”, — наполягають у СБУ на законності своїх дій. Ось тільки, як і обшуки, все це проходить без постанов суду.
Окремо СБУ підкреслила, що не вважає проведення своїх дій без рішення суду порушенням закону — і таке допустиме “у випадках, коли отримання таких постанов може спричинити витік інформації і, зокрема, зашкодити проведенню спецоперацій”.
Версія НАБУ В НАБУ офіційно заявили, що СБУ, ДБР і Офіс генпрокурора провели не менше 70 обшуків щодо 15 співробітників НАБУ. У бюро додали, що ці обшуки проводять без судових постанов, а стосувалися вони як участі працівників НАБУ у ДТП, так і можливих зв’язків з країною-агресором.
Також СБУ почала позапланову перевірку стану охорони державної таємниці. Ця процедура стосується тих працівників НАБУ, які мають доступ до держтаємниці та до проведення негласних слідчих дій. В НАБУ підкреслюють, що такі кроки можуть призвести до розголошення інформації, що зірве поточні та заплановані оперативні заходи і слідчі дії, які проводять НАБУ і САП. Крім того, триває перевірка Держспецзв’язку, що охоплює технічну інфраструктуру НАБУ.
Директор НАБУ Семен Кривонос на тлі цих подій вирішив перервати відрядження до Великої Британії і повернутися в Україну. “Ризик присутності агентів впливу країни-агресора залишається актуальним для будь-якого органу влади. Однак це не може бути підставою для зупинки роботи всієї інституції”, — зазначили в НАБУ.
Реакція Заходу
У 2017–2018 роках відносини НАБУ і СБУ були напруженими, доходило до силових зіткнень. У 2017-му представники створеного для боротьби з корупцією НАБУ багато разів натякали на політичний тиск. Так було після гучних затримань голови Державної фіскальної служби Романа Насірова, впливового депутата Миколи Мартиненка, а також викриття агентом НАБУ під прикриттям корупційної схеми у сфері видобутку бурштину. А після затримання сина міністра внутрішніх справ Арсена Авакова голова антикорупційного бюро Артем Ситник відкрито заявив про політичний тиск на відомство і інформаційну кампанію проти нього в пресі.
Посли держав Великої сімки висловили занепокоєння слідчими діями Служби безпеки України щодо Національного антикорупційного бюро, і планують обговорити ці події з керівництвом уряду.
“Ми зустрілися сьогодні з НАБУ, маємо серйозні побоювання і маємо намір обговорити ці події з керівництвом уряду”, – йдеться в заяві.
Дипломати нагадали, що підтримують “прозорість, незалежні інститути і належне управління” і цінують партнерські відносини в Україні “для спільної боротьби з корупцією”.
Посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова закликала Київ зберегти досягнення реформ.