Насувається пандемія? В Європі “гуляє” новий вірус

Всесвітня організація охорони здоров’я офіційно попередила про ризик поширення масштабної епідемії вірусу Чикунгунья по всьому світу та закликала до термінових заходів для її запобігання. Організація виявила ті самі ранні ознаки епідемії, що й під час великого спалаху два десятиліття тому, тому хоче запобігти повторенню. Що це за хвороба Чикунгунья – вірусне захворювання, що передається комарами. Воно зазвичай проявляється через 4-8 днів після укусу інфікованого комара. Для хвороби характерні такі симптоми: раптова лихоманка, часто з сильним болем у суглобах. Такий біль може бути вкрай виснажливим. Він зазвичай минає за кілька днів, але може тривати тижнями, місяцями і роками.
Інші поширені симптоми інфекції включають набряки суглобів, біль у м’язах, головний біль, нудоту, втому та висипання.
Симптоми Чикунгуньї схожі на денге чи вірус Зіка, що ускладнює процес його виявлення. У важких випадках захворювання може спричинити смерть, хоча летальність залишається нижчою за 1%. Підняття тривоги Водночас ВООЗ вже закликала уряди країн до термінових дій, щоб уникнути повторення сценарію 2004-2005 років, коли вірус стрімко поширився з островів Індійського океану до інших регіонів і вразив сотні тисяч людей.
“Чикунгунья – це не широко відома хвороба, але її виявили у 119 країнах світу, що наражає на небезпеку 5,6 мільярда людей”, – сказала провідна технічна спеціалістка ВООЗ Діана Рохас Альварес.
Вона розповіла, що, як і 20 років тому, вірус зараз поширюється на інші місця в регіоні, такі як Мадагаскар, Сомалі та Кенія.
“Епідемічна передача також відбувається у Південній Азії”, – сказала експерт.
Особливе занепокоєння викликає зростання кількості імпортованих випадків та нещодавня місцева передача в межах Європи.
За словами Рохас Альварес, з 1 травня у Франції було зареєстровано приблизно 800 імпортних випадків Чикунгунії. Дванадцять випадків локальної передачі було виявлено в кількох південних регіонах Франції, що означає, що люди заразилися місцевими комарами, не подорожуючи до ендемічних районів. Минулого тижня випадок також було виявлено в Італії.
“Оскільки ці схеми передачі спостерігалися під час спалаху з 2004 року, ВООЗ закликає до термінових дій, щоб запобігти повторенню історії”, – сказала Рохас Альварес.
Вона зазначила, що рівень летальності становив менше одного відсотка, “але коли починаєш рахувати мільйони випадків, цей один відсоток може бути тисячами смертей”.
“Ми б’ємо на сполох завчасно, щоб країни могли підготуватися завчасно, виявити та застосувати всі можливості, аби уникнути дуже великих спалахів”, – попередили у ВООЗ. Тигрові комарі Рохас Альварес пояснила, що в регіонах, де населення має низький імунітет або взагалі його не має, вірус може швидко спричинити значні епідемії, вражаючи до трьох чвертей населення.
Вірус Чикунгунья передається людині через укуси інфікованих самок комарів, найчастіше комарів видів Aedes aegypti та Aedes albopictus. Останній, відомий як тигровий комар, просувається далі на північ через зміну клімату. Він кусає переважно в світлий час доби, з піком активності часто рано вранці та пізно вдень.
ВООЗ закликала людей захищати себе за допомогою засобів від комарів та не допускати застою води, де можуть розмножуватися комахи.